Vállalkozóknak az adóellenőrzésről

Segítség az adóellenőrzésben - az első konzultáció ingyenes

Képviselet az ellenőrzés során

Az ellenőrzés során vagy személyesen jár el az adózó (egyéni vállalkozó vagy a társaság képviselője), vagy néhány eset kivételével meghatalmazottat küldhet maga helyett. Amennyiben erre lehetősége van, az ellenőrzésről szóló tájékoztatás ezt tartalmazza.

A képviselő elvégezheti mindazokat az eljárási cselekményeket, amelyek az adózót megilletik (pl. iratbetekintés), vagy terhelik (pl. iratátadás), részt vehet továbbá azokon az eljárási cselekményeken, melyeken az adózó jogosult vagy köteles megjelenni (kivétel, ha adózónak személyesen kell megjelennie), de ekkor is jelen lehet.

Az esetek többségében érdemes meghatalmazottat küldeni az ellenőrzésre, hiszen az adózó jellemzően nem ismeri részletesen az adózási szabályokat, a bevallás összeállítását, a könyvelés részleteit, s általában nem előnyös, ha az ügyfél „mesél” az adóellenőrnek.

A meghatalmazottnak képviseleti jogosultságát igazolni kell (személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya és társasági szerződés, munkaszerződés, könyvelési szerződés, ügyvédi igazolvány, mérlegképes könyvelői igazolvány, adószakértői igazolvány stb.)

A meghatalmazáson szerepeltetni kell, hogy mire terjed ki.

A meghatalmazás esetleges visszavonását be kell jelenteni az adóhatósághoz.

Eltérő szabályok vonatkoznak magánszemély – egyéni vállalkozó vagy társaság képviselete esetén.

 A meghatalmazás lehet

  • állandó vagy
  • eseti meghatalmazás.

Mindkettő letölthető az Adóhivatal honlapjáról. Az állandó meghatalmazást az Adóhatóság által rendszeresített formanyomtatványon kell bejelenteni. Az eseti meghatalmazás mintanyomtatvány, használata nem kötelező, más formában is elkészíthető.

 A meghatalmazás letölthető a Főlap / Letöltések - egyéb / Adatlapok, igazolások, meghatalmazásminták oldalon. 

 Ki lehet meghatalmazott?

Magánszemélyt, egyéni vállalkozót az adóhatóság  előtt

  • törvényes képviselője, képviseleti jogosultságát igazoló
  • ügyvéd, ügyvédi iroda, európai közösségi jogász,
  • adószakértő,
  • okleveles adószakértő,
  • adótanácsadó,
  • könyvelő,
  • számviteli, könyvviteli szolgáltatásra vagy adótanácsadásra jogosult gazdasági társaság alkalmazottja, tagja,
  • környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ügyben termékdíj ügyintéző szakképesítéssel rendelkező személy
  • közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban foglalt eseti meghatalmazás, megbízás alapján más nagykorú személy képviselheti.

Az egyéni vállalkozó magánszemélyt az adóhatóság előtt a képviseleti jogosultságát igazoló nagykorú alkalmazottja is képviselheti.

Jogi személyt és jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetet az adóhatóság előtt a rá vonatkozó szabályok szerint

  • képviseleti joggal rendelkező személy vagy
  • munkaviszonyban álló jogtanácsos,
  • a képviseleti jogosultságát igazoló nagykorú tag, alkalmazott,
  • megbízás alapján eljáró jogtanácsos, továbbá
  • ügyvéd, ügyvédi iroda, európai közösségi jogász,
  • adószakértő, okleveles adószakértő, adótanácsadó,
  • könyvelő,
  • számviteli, könyvviteli szolgáltatásra vagy adótanácsadásra jogosult gazdasági társaság, illetőleg egyéb szervezet alkalmazottja, tagja,
  • környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ügyben termékdíj ügyintéző szakképesítéssel rendelkező személy is képviselheti.

 

Jogi szabályozás – Az adózás rendjéről szóló törvény

Az adózó képviselete

7. § (1) Magánszemélyt az adóhatóság, az adópolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium előtt - ha nem kíván személyesen eljárni - törvényes képviselője, képviseleti jogosultságát igazoló ügyvéd, ügyvédi iroda, európai közösségi jogász, adószakértő, okleveles adószakértő, adótanácsadó, könyvelő, számviteli, könyvviteli szolgáltatásra vagy adótanácsadásra jogosult gazdasági társaság alkalmazottja, tagja, környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ügyben termékdíj ügyintéző szakképesítéssel rendelkező személy is, közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban foglalt eseti meghatalmazás, megbízás alapján más nagykorú személy képviselheti. Az egyéni vállalkozó magánszemélyt az adóhatóság, az adópolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium előtt a képviseleti jogosultságát igazoló nagykorú alkalmazottja is képviselheti.

(2) Jogi személyt és jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetet az adóhatóság, az adópolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium előtt a rá vonatkozó szabályok szerint képviseleti joggal rendelkező személy vagy munkaviszonyban álló jogtanácsos, a képviseleti jogosultságát igazoló nagykorú tag, alkalmazott, megbízás alapján eljáró jogtanácsos, továbbá ügyvéd, ügyvédi iroda, európai közösségi jogász, adószakértő, okleveles adószakértő, adótanácsadó, könyvelő, számviteli, könyvviteli szolgáltatásra vagy adótanácsadásra jogosult gazdasági társaság, illetőleg egyéb szervezet alkalmazottja, tagja, környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ügyben termékdíj ügyintéző szakképesítéssel rendelkező személy is képviselheti.

(3) Az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti adó visszatérítési-jog érvényesítésére irányuló eljárásban az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint belföldön nem letelepedett adóalanyt külföldi magánszemély, jogi személy vagy egyéb szervezet is képviselheti az adóhatóság előtt.

(4)

(5) Az adózó a képviselet ellátására állandó meghatalmazást vagy megbízást adhat, és ezt az adóhatósághoz bejelentheti. Az állandó meghatalmazás, megbízás - a külön jogszabályban meghatározott feltételek teljesítésén túl - az adóhatóság előtti eljárásban akkor érvényes, ha azt az adózó vagy képviselője az adóhatóság által rendszeresített formanyomtatványon jelenti be. Ha az állandó meghatalmazást, megbízást vagy annak megszűnését az adózó képviselője jelenti be, az adóhatóság a bejelentésről az adózót írásban értesíti. Az adózó az eseti, illetve az állandó meghatalmazás, megbízás visszavonását, felmondását haladéktalanul köteles bejelenteni az adóhatósághoz, illetve a képviseleti jog megszűnését a meghatalmazott, megbízott is bejelentheti az adóhatóságnál. A képviseleti jog keletkezése és megszűnése az adóhatósággal szemben az adóhatósághoz történő bejelentéstől hatályos azzal, hogy a képviseleti jog megszűnésének bejelentése napján a meghatalmazottat még az adóhatósági iratok átvételére jogosult személynek kell tekinteni.

(6) Magánszemély, jogi személy vagy a jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet

a) az adó feltételes megállapítására irányuló eljárásban,

b) a feltételes adómegállapítás alkalmazhatóságának megállapítására irányuló eljárásban,

c) a szokásos piaci ár megállapítására irányuló eljárásban,

d) az adópolitikáért felelős miniszter vagy a NAV felügyeletére kijelölt miniszter előtt a felügyeleti intézkedés iránti kérelem alapján induló eljárásban

kizárólag ügyvéd, adótanácsadó, adószakértő vagy okleveles adószakértő képviseletével járhat el.

(7) A (6) bekezdés szerinti képviselet a saját ügyben nem kötelező, ha a magánszemély vagy a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet vezető tisztségviselője jogi szakvizsgával rendelkezik vagy adótanácsadónak, adószakértőnek, okleveles adószakértőnek minősül. A jogi szakvizsga megszerzését, az adótanácsadói, adószakértői, okleveles adószakértői minőséget a (6) bekezdésben meghatározott hatósági eljárások megindítására irányuló kérelemmel egyidejűleg kell igazolni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 32
Heti: 74
Havi: 372
Össz.: 65 468

Látogatottság növelés
Oldal: Képviselet az ellenőrzés során
Vállalkozóknak az adóellenőrzésről - © 2008 - 2024 - adoellenorzes.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »